Pokud pečujete o své nehty samy, vždy dbejte následujících pravidel.

– nepodceňujte výběr pilníku
nehty upravujeme pilníky, bloky a leštičkami

Pilníky dále dělíme podle materiálu
– skleněné
se pyšní především kvalitní brusnou plochou a téměř neomezenou životností. Jsou vhodné zejména pro nehty přírodní, křehké, i ty, které se snadno lámou. Nejsou vhodné k pilování gelových a akrylových nehtů. Sklo splňuje ze všech typů pilníku nejlepší hygienické podmínky a jejich pořízení je volba šetrná i k životnímu prostředí.
– kovové
se rychleji opotřebí, což je způsobeno průběžným odpadáváním brusných zrn. Také se na nich snadno uchytí plísně či bakterie. Užíváním se nehty většinou lámou a třepí. Kovový pilník dnes již moc nedoporučujeme.
– papírové (pěnové).
bývají rovné nebo zahnuté. Dále se dělí podle hrubosti. Využívají se pro gelové a akrylové nehty. Přírodní nehty se po velmi hrubém povrchu pilníku mohou třepit, proto na manikúru použijte ten nejjemnější. Životnost pilníku není až tak krátká, když ho nesrovnáme s pilníkem skleněným. Ani jejich čištění a desinfekce nejsou náročné.

– nehty ani ve spěchu nepilujte obousměrně
tzn. stylem „sem, tam“ (nehet se tak roztřepí), ale vždy jen od kraje do středu.

– používejte jen kvalitní laky a vhodné odlakovače a čističe

– používejte ochranné rukavice
při práci s chemikáliemi, rozpouštědly, saponáty, ale i při častém kontaktu s vodou či v zimním období. Pokud to není možné, umyjte si ruce po práci jemným mýdlem a ošetřete následně ruce vč. nehtů kvalitním krémem. Jako vhodný se nám osvědčil např. lněný pěstící krém na ruce a nehty.

– nezanedbávejte péči o nehtovou kůžičku
následkem zanedbaní vám může vysychat a ztvrdnout. V tomto případě použijte co nejdříve nehtový olej nebo olejovou tužku např. s vůní mandle či s obsahem léčivého antiseptického tea tree. Na zrohovatělou kůžičku používejte odstraňovač kůžičky a na zatlačení manikúrní dřívko – délky 11cm, 15cm nebo 18cm

– pravidelně si dopřejte čas na nehtovou výživu
vybírejte podle momentálního stavu vašich nehtů